ile

Doksan’lı Yıllar

Müslüm Gürses 90lı yıllar90’lı yılların başında Müslümcüler diye çıkan  akım müziğin sınırlarını açıp bir yaşam kılavuzu şeklinde algılanmaya başlanmıştı. Modernleşmeyi benimsemiyor, kendilerine uzak olan modalara isyan ediyor, ’’damardan’’ acılarına tercüman olan ‘’babalar’’ının söylemine sık sıkaya sarılıyorlardı… Orhancılar, Ferdiciler, İbocular ‘’ağabeylerin’’den başka popçuları ve diğerlerini de dinlerken ‘’Müslümcüler’’ başka müziğe el uzatmıyorlardı. Bu açıdan arabeskin içinde bir alt kültür haline dönüşmüştü.

Bu yıllarda çıkartmış olduğu ”Güle Güle Git, Herşey Yalan, Zalim/Bir Bilebilsen, Dağlarda Kar Olsaydım,Senden Vazgeçmem, Bir Avuç Gözyaşı, Topraktan Bedene, Usta”albümleri bu döneme damgasını vurmuştur.Albümler çok satmış ve hayranları tarafından tutulmuştur.

Müslüm Gürses KonserleriMüslüm Gürses’de tevazu esastır!; Her imza isteyene imza, her merhabaya merhaba çakar! Gürses sokağa her çıktığında ilgide kusur edilmez, her yaştan her kesimden insanlar Müslüm Gürses’in peşi sıra imza kuyruğuna girer. Gürsesde tavır yine değişmez….

90’lı yıllarda birden bire Müslüm Baba ‘’müritlerinden’’ söz edilmeye başlandı. Ama müritler pek çok konserde Baba’nın uyarılarına, sahneyi terk etme tehditlerine kulak asmıyordu. Çünkü seyirciye göre öyle bir müzikti ki dinledikleri; her şarkıda daha bir dibe vuruyorlar, daha bir uyuşuyorlar ve jiletin tenlerini kanattığının fark etmiyorlardı bile… Geçmişten bugüne yapılan pek çok konserde oluşan bu yoğun sevgiden hoşnut olduğunu söylüyordu Müslüm Gürses.’’Nahoş’’ diye tanımladığı ‘’jilet ayinleri’’ hariç tüm bu ‘’farklı durumları’’ bir sahne adamı için keyifli ve gurur verici buluyordu.

Müslüm Gürses KonserleriMüslüm Gürses’in konserlerinin yapıldığı mekanların önü her zaman tipik kalabalıklara sahne oluyordu olmasına ama sadece kokareçciler, köfteciler, mısırcılar yoktu bu kalabalığın içinde ‘’Seç beğen al, Müslüm Baba’nın jiletleri bunlar’’ diye bağırıp açanlar eklenmişti.

90’lı yılların sonuna geldiğinde Müslüm Gürses gibi hayranları da bu ‘’Nahoş’’ durumdan memnun değiller ve olmasını istemiyorlardı.Fakat artık Müslüm Gürses de eskisi gibi kaliteli şarkılar çıkarmıyordu.Müzik yapısında görülen bu değişiklik hayranlarının beğenisi dışındaydı.Bir konserde terk edenler bile olur salonu!Bir başka konserinde alışageldiğimiz konserde eser yoktur!Bir başka konser iptal edilir.

1997-98 Yılında yayınlanan ”Nerelerdesin,Sabret”kliplerinde  sarışın bir kızla klip çekmesi hayranlarının tepkisini almıştı.Müslüm Gürses’in bir klip uğruna sarışın kızlarla lüks tekne güvertesinde olması kızdırmıştı onları. Medyatik şovlara çıkması; adı sanı bilinmeyen dizilerde oynayıp, acıların müziğinden pembe pop şarkılarına geçmesi hayranlarını üzmüştü.

Müslüm Gürses 15 yıldır birlikte çalıştığı en iyi albümlere beraber imza attıkları müzik firması ”Elenor”’dan (1998-99′da) ayrılmıştır bu dönemden sonra başka firmalarla çalışmaya başlamıştır…