ile

Kırk Beşlik Plak Dönemi

hulyaplak.jpg1960’lı yıllarda sanatçıların çıkartmış olduğu eserler 45’lik plak denen materyallerle kitlelere, dinleyicilere ulaşmaktaydı. Şöhret merdivenini bir bir tırmanan Müslüm Gürses plaklarını peş peşe çıkartmaya başlamıştır. İlk plağını 1968 yılında Ömür plaktan Emmioğlu/Ovada Taşa basma plağıyla çıkarır. Ardından 1969 yılında Sarıkaya plaktan Giyin Kuşan Selvi Boylum/Hayatımı Mahvettin, Haram Aşk/Gitme Gel Gel gibi plakları çıkarır. Bu yıl Müslüm Gürses için dönüm noktası olmuş ve yükselişe geçmiş, kitleler tarafından ilk defa tanınmaya başlanmıştır.

Çıkartılan şarkılar halk tarafından benimseniyor ve dilden dile dolaşıyor. İşte bu ilk ve en önemli çıkışını Palandöken plaktan çıkartmış olduğu ‘’Sevda Yüklü Kervanlar’’ adlı plağıyla yapar. Plak 300 bin satar. Müslüm Gürses’in arkadaşı olan, Gürses terzilik yaptığı zamanlarda yanına gelen bağlamacı, söz yazarı Mehmet Genç bundan sonra Müslüm Gürses için besteler yapar ve bu dönemde onun şarkıları ağırlık kazanır bu şarkılar Palandöken plaktan çıkmıştır.

Müslüm Gürses - Palandöken PlakMüslüm Gürses Palandöken plak, ben insan değilmiyim

1970’li yıllara gelindiğinde konserlerin ve turnelerin aranan adamı olan Gürses büyük bir Anadolu turnesine çıkar ve Anadolun’un dört bir yanını gezerek kitlesini genişletir, her gittiği yerde halk tarafından benimsenir ve desteklenir. Hatta yurt dışında turnelere gider.  Artık Müslüm Gürses’in yaptığı müzik çok beğeniliyor şirketler peşi sıra geziyor yeni şarkılar çıkartmak istiyorlardı. 1971 yılında eserlerini Hülya plaktan çıkartmaya başlamıştır, Hülya plak adı altında güzel eserler ortaya çıkmıştır. Bundan önceki plak şarkılarının Arabesk ağırlığı pek yoktu fakat bu dönemden sonra Gürses’in şarkılarında Arabesk müziği yoğunlaşmıştır.
1971 yılında ‘’Ben İnsan Değil miyim’’ plağıyla ikinci en önemli çıkışını yapar. Ve bu yıldan sonra çıkartmış olduğu her yeni plakla ilgi odağı olmayı sürdürür Hülya plakla birlikteliği 1974 yılına kadar sürer ondan sonra ‘’Çın Çın plakla’’ çalışmaya başlar Çın Çın plak adı altında Müslüm Gürses 1, Müslüm Gürses 2, 3, 4… gibi albümleri çıkartır daha sonra 1977-78 de Mimar/Of Yarab, İsyankar /Dünya ne hale gelmiş plaklarını ve Esrarlı Gözler albümünü çıkarır….

Müslüm Gürses Plak, Mimar Of Yarap Müslüm Gürses Hülya Plak, Mimar