ile

Son Dönem

Müslüm Akbaş’la başlayan, Müslüm Gürses’le devam eden  ve Baba Müslüm’le taçlanan müzik serüveninin baş rol oyuncusu Müslüm Baba değişiyor muydu? Değişen kimdi… ? Müslüm Gürses’in tarzımı değişmişti,yoksa birileri  bunca yıl görmezlikten geldiği Müslüm Gürses’i görmeye mi başlamıştı ?

2000’li yılların başı Müslüm Gürses için değişim ve açılım yıllarıydı.Az konuşan,ekranda pek görünmeyen Baba Müslüm gitmiş onun yerine ekrandan ekrana dolaşan,her tip proğrama evet diyen bir Müslüm Gürses gelmiş.Baba’ya ne olduğu belirsiz ‘’talk şov varyete arası’’ proğram yaptırılıyor ve bu yolla reyting aranıyordu.Yetmeyince ona hiç yakışmayacak sansasyona başvuruluyordu;İsviçre’de kalbinden rahatsızlanıp hastahaneye kaldırıldığı haberi uçuruluyordu basına;ardından aynı gece İsviçre’de sahneye çıktığı anlaşılıyordu.

Gün geçtikçe asıl kitlesinden ayrı düşen,Gürses sınıf atlıyor Gülhane parkı konserlerinden Açıkhava konserlerine transfer oluyor. Hatta Rock müzik festivaline katılıyor bazı rock sanatçılarla aynı konser salonunda düet şarkılar okuyor.

Müzik kültürünün değişmesi;Şarkılardaki melodinin eski şarkılardaki melodilerden uzak olması,şarkı sözlerinin eski şarkılardaki kadar kaliteli olmaması ve sürekli değişen bir toplum içinde Arabesk müziği de payını almıştı.Arabesk müziği artık o şaşalı dönemini yitirmişti doğal olarak bundan Müslüm Gürses’de etkilenmişti ve farklı yollar aranmaya başlanmıştı…

Gürses’in müziğinde ilk önemli açılım Nilüfer’in ‘’Olmadı yar’’ şarkısını yorumlamasıyla başlar sonra Teoman’ın rock türündeki şarkısı ‘’Paramparça’’ ve daha sonrada Tarkan’ın ‘’İkimizin yerine’’ şarkısını seslendirir.Kimilerini hayrete düşüren bu olay Müslüm Gürses için doğaldı zira o her şarkıyı  okuyabileceğini söylüyordu.

Müslüm Gürses için yenilikler bunlarla sınırlı kalmaz… Müslüm Gürses ve yazar Murathan Mungan’ın ortak projesi olan ‘’Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle Müslüm Gürses;Aşk Tesadüfleri Sever’’ adlı albüm büyük tanıtımlarla piyasaya sürülür.Gerçektende iddialı  ve cesur bir projeydi bu.Çünkü rock camiasından,Akdeniz popundan hit parçalar seçilmiş ve bu şarkılara Türkçe söz yazılmıştı.Nitekim Müslüm Gürses o eşsiz yorumuyla bu projenin altından kalkmıştı ve taraflı tarafsız herkesin beğenisini sağlamıştı.
Peki bu süreci Müslüm Gürses nasıl yorumluyordu;!! Son günlerde bir de Arabesk mevzularında ‘’değişime uğradı’’ gibi görüşler türedi! Biz değişmedik…Özümüzde aynıyız… Ufak tefek alt yapı hadisesinde farklılık göründüyse de biz özümüzü muhafaza ediyoruz.Müsterih olsunlar, bir yere kaybolmadık. Tarzımızdan uzaklaşmak gibi bir gayretimiz, çabamız olmadı, olmaz da. Biz o pop şarkıları kendimize has bir şekilde okuyoruz. Herkes müsterih olsun.